2024. november 23., szombat

Namur harangtornya

Harangtorony

Namur

2024. április 4.


2024 tavaszán jártam Belgiumban, akkor néztem meg a harangtornyot Namur-ben.

A namur-i harangtorony (más néven "Szent Jakab tornya") 1388-ban épült a városfal részeként, ez volt a legrégebbi a középkori városfal három tornya közül, ezért 1570-től kezdve ennek az órája adta a jelet a külső városkapuk nyitására és bezárására. Eredetileg a Saint-Pierre-au-Chateau templom toronyórája jelezte az időt a város polgárainak és ennek harangja jelezte a város eseményeit. Namur ostromakor, 1746-ban, ez a templom leégett, így a Szent Jakab torony lett város harangtornya. A 18. század elején a városfalat lebontották, de a tornyot megőrizték és helyreállították, ma pedig a tőzsde épülete mögött bújik meg.

A tőzsde épülete

Az átjáró fölött a harangtorony teteje

Szoborcsoport a tőzsde előtt

Harangtorony

A torony bejárata


Szelfi a toronnyal

A tőzsde épülete, balra a torony


Forrás: Belfry of Namur - Wikipedia

Binche harangtornya

Harangtorony 

Binche 

2024. április 4. 

2024 tavaszán jártam Belgiumban, ekkor néztem meg Binche városának harangtornyát, amely 2005 óta a világörökség része. 

A 35 méter magas torony a binche-i városháza része, a 14. században épült gótikus stílusban téglából és homokkőből. 1572-ben egy tűzvész után újjáépítették, a 18. században stukkódíszítést kapott, amelyet a 19. század végén eltávolítottak.

Sajnos, a városházát éppen renoválták, de szerencsére a tornyot azért le tudtam fényképezni. 

Balra a városháza a toronnyal


Balra a színház, jobbra a harangtorony


Beffroi de Binche


Forrás: Belfried (Binche) – Wikipedia

Brüsszel Stoclet


Hotel Stoclet

Brüsszel

2024. április 3.


2024 tavaszán jártam Belgiumban, ekkor néztem meg a Stoclet-házat Brüsszelben.

A Stoclet-ház 1905 és 1911 között épült Josef Hoffmann osztrák építész tervei alapján. A ház tulajdonosa a gazdag bankár és műpártoló Adolphe Stoclet volt. A ház külső és belső kialakításának harmóniája miatt ezt tartják Hoffman főművének, egyúttal a házat az art déco nyitányának is nevezik. A márvánnyal borított homlokzat egyszerűsége a modernizmust idézi, de a házon kívül és belül számos alkotás található a szecesszió mestereitől. Az ebédlőben pl. egy Gustav Klimt által készített mozaik látható. Az építész, a művészek és az iparosok harmonikus munkái a Gesamtkunstwerk egyik kiemelkedő példájává teszik a házat. Az épület jelenleg üresen áll, továbbra is a Stoclet család örököseinek tulajdonában van. 2009-ben került fel az UNESCO világörökségi listájára.

Erkély arany díszítéssel


Brüsszel Tassel

Hotel Tassel

Brüsszel

2024. április 3.

2024 tavaszán jártam Belgiumban, akkor néztem meg Brüsszelben az Hotel Tassel-t.

Horta ezt a házat Émile Tassel professzor számára tervezte és építette 1892 és 1893 között. Ez volt az első fontos munkája. 

A Tassel-palotán fedezhetők fel az újtérfelfogás első jelei: alaprajzában a belső szintek - minden szempontból forradalmiak. Szakítva a konvencionális emeletekre bontással a nyolcszögű hallból és a lépcsőházból kiinduló terek szervesen kapcsolódnak egymáshoz. Ez a ház volt az első, ahol szerkezeti és dekoratív célokra (például a lépcsőháznál) megjelenik az „ostorszíj"-vonal, körbefon minden felületet, s ez egy új stílus, a szecesszió (Jugendstil) hírnöke, ami majd a következő évtizedben magával ragadja az európai építészeket.

Meghökkentő módon alkalmazta Horta a lépcső alatti támpillért. Több részre osztotta, ami statikailag indokolható, noha valószínűleg inkább esztétikai okokból választotta ezt a megoldást. A tartóelem így beleolvad a kompozíció egészébe. A következő pillérhez vezető ív az elágazásokból nyúlik ki, láthatóvá téve, hogy az oszlopok egymásnak adják át a terhet. Figyelemre méltó a támaszték gondos kidolgozása, a vas és a kő érintkezésének finoman megmunkált találkozása.

Ornamentikájában a kovácsoltvas virágmotívumok klasszikus előképekre vezethetők vissza. Ami itt újszerű, az maga az anyag. A dekoratív elemeknél azonnal szembeötlő, hogy plasztikusan próbálnak igazodni a szerkezethez, és egyszerre szolgálnak alátámasztásra és kiegészítésre. A padlón és falon végigkígyózó csigavonalak a lépcső fenti spirálformáját követik, sőt fokozzák hatását. Az első pillantásra statikusnak látszó korlát is felfelé irányuló mozgást sugall. Meglepő a díszítőelemek gazdag alkalmazása, ám semmiképpen sem tetszik mesterkéltnek. A kevésbé sikerült későbbi utánzatokkal ellentétben, itt minden részlet indokolt és stílusos. Az egésznek az egysége megőrződött, sőt erősödött anélkül, hogy a mű ezt építészetileg megsínylette volna. A hagyomány merész átértékelődésének lehetünk szemtanúi.

A bonyolult belső térrel ellentétben a külső homlokzat fölöttébb egyszerű; a belső áttetszőség csak a középső rész megtört síkjában jelenik meg, ahol a kőbe néhány vaselemet is beépített.


.
Hotel Tassel




Brüsszel Solvay

 Hotel Solvay

Brüsszel

2024. április 3.


Horta 1895 és 1898 között tervezte és építette a gazdag gyáros, Solvay részére ezt a városi palotát az előkelő Avenue de Louise-n. Ezúttal is egy keskeny telken kellett építkeznie, de valamivel több tér állt a rendelkezésére, mint egyébként. A palota homlokzata a „Grand Bazar Anspach" egyes megoldásait előlegezi, az egyes szintek felfelé irányuló mozgása nemcsak építészi, hanem szobrászi gondolkodást is sejtet. Bent függőleges és vízszintes fények kapcsolódnak egymásba. Szinte az egész emelet üvegfalakból és ablakokból áll, amelyeknek egy része is tolható. Egyetlen pillantással felmérhető az egész emelet. A merészséggel csak az ünnepélyesség vetekedhet, mert Horta még ezt is fokozni tudta, amikor ugyanis az ismét szabadon hagyott vaselemekhez drága fa és márványt társított.

Képek a wikipédia-oldalról: Hôtel Solvay - Wikipedia

Hotel Solvay

Homlokzat

Bejárat

Ajtócsengő

Szalon

Az első emeletre vezető lépcső

Lépcső az első és második emelet között

Horta belső dekorációs terve

Forrás: Hôtel Solvay - Wikipedia

Brüsszel Horta

 Maison and Atelier Horta

Brüsszel

2024. április 3.

2024 tavaszán Belgiumban jártam, ekkor néztem meg a Horta-múzeumot Brüsszelben.

Délután 4-kor értem a múzeumhoz és bár 16.45-re szólt a jegyem, beengedtek hamarabb. Előre meg kellett venni a jegyet a neten, a múzeum fél 6-ig van nyitva, így próbáltam a lehető legkésőbbi időpontot kiválasztani, számítva arra, hogy esetleg késni fog a buszom, (végül nem késett), de úgy, hogy még legyen időm megnézni a múzeumot. Nem tudtam, elég lesz-e a 45 perc, de így, hogy hamarabb beengedtek, ráérősebben csodálhattam meg a házat és a berendezést, ami egy kicsit olyan, mint egy időkapszula, szinte visszarepülünk a 20. század elejére Sajnos nem lehetett fényképezni, (a telefonunkat egy trezorban kellett hagyni!) próbáltam a szememmel beinni a látványt. 
A múzeum tulajdonképpen két házból áll, az egyik a lakóháznak, a másik pedig a műteremnek ad otthont. 1898 és 1901 között épült, szecessziós stílusban, amit itt Art Nouveau-nak hívnak. A berendezési tárgyak nagy része nem eredeti, más házakból, szállodákból hozták, vagy fényképek alapján restaurálták. Az állandó kiállítás részeként a Horta és kortársai által tervezett bútorok, edények és művészeti tárgyak illetve a művész életével és munkájával kapcsolatos dokumentumok láthatók.
A ház  Victor Horta három másik városi házával együtt 2000-ben felkerült az UNESCO Világörökség listájára.
Jó másfél órát bámészkodtam, az ajándékboltban vettem egy könyvet a házról és persze képeslapokat. csak záráskor jöttem ki. 

Horta-múzeum

A házak rajza

A trezorom

A múzeum homlokzata, jobbra a műterem















Gjirokastra

   Gjirokastra 2025. április 24. Gjirokastra egy kb. 20.000 lakosú város Albánia déli részén, a Drino folyó völgyében. Szűk, macskaköves utc...