2024. március 16., szombat

Grand Place

 Grand Place

Brüsszel



A Grand Place (vagy Grote Markt) Brüsszel város főtere, 1998 óta az UNESCO világörökségének része. Már a 11. századtól Brüsszel központja volt, eredetileg egy mocsár lecsapolásával alakították ki. A legfontosabb épülete az 1455-ben elkészült városháza, melynek 97 méter magas tornyán Brüsszel védőszentjének, Szent Mihálynak a szobra látható. Miután elkészült a városháza, kialakították körülötte a teret. Az eredeti épületek a 15. és 17. század során keletkeztek, különböző stílusokban. Mivel a teret a város kereskedelmi központjának szánták, főleg a városi céhek központi épületei kaptak itt helyet. A szomszédos utcák elnevezései is erre utalnak, különböző foglalkozások nevét viselik. 

Hosszú története során itt égették meg az első németalföldi protestánsokat, 1695-ben a franciák ostroma következtében szinte teljesen megsemmisültek az épületek, 

Története[szerkesztés]

A brüsszeli főtér fekvése és épületei


spanyol uralom idején, 1523-ban a téren égették meg az első németalföldi protestánsokat, az antwerpeni származású Hendrik Voes és Jan van Essen szerzeteseket. 1568-ban a németalföldi szabadságharc kezdetén (amelynek eredményeként a hét északi tartomány megalapította Hollandiát) a téren fejezték le II. Fülöp spanyol király uralma ellen lázadó Lamoraal van Egmont és Filips van Montmorency nemes urakat a spanyol helytartónak, Alba hercegének utasítására.

Az Augsburgi Liga háborúja során, 1695augusztus 14-én XIV. Lajos francia király parancsára François de Neufville de Villeroy marsall ostrom alá fogta Brüsszel városát, hogy megbosszulja a francia partmenti városok és kikötők lerombolását, amit a Lajos ellen – III. (Orániai) Vilmos angol királyI. Lipót német-római császárII. Károly spanyol király és II. Viktor Amadé savoyai herceg által – létrehozott Nagy Szövetség megbízásából az angol és a holland flotta hajtott végre. A 70 000 fős francia sereg 18 ágyúval és számos mozsárral volt felszerelve, a Molenbeek-Saint-Jean hegyén felállított állásaiból mintegy 3000 lövedéket és 1200 gyújtóbombát lőtt ki a városra, ami lángra lobbantotta a Grote Markt épületeit és a tér nagy része a tűz áldozata lett. Csak a városháza külső falai és néhány épület romja maradt meg, mire a tüzet sikerült megfékezni.

A következő években a városháza és a környező házak újjáépültek a céhek vezetésével. A városi tanács és Brüsszel kormányzója minden építtetőt arra kötelezett, hogy terveiket előzetesen engedélyeztessék, ezért az épületek kialakítása és stílusa szembetűnően harmonikus, a házakon megjelenő gótikusbarokk és XIV. Lajos-korabeli stíluselemek feltűnése ellenére is. A 19. század során a legtöbb épületet felújították a brüsszeli polgármester, Charles Buls irányítása alatt.


Többször is jártam Brüsszelben, így a Grand Place-en is. 


Forrás:

Grand-Place (Brüsszel) – Wikipédia (wikipedia.org)


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Kinderdijk szélmalom

 Kinderdijk-elhouti malomrendszer 2024. április 1. 2024 tavaszán jártam Hollandiában, akkor néztem meg a Rotterdam melletti szélmalmokat. A ...