Daphni-kolostor
2024. augusztus 11.
A Daphni-kolostor a közép bizánci templomépítészet három legfontosabb alkotása közé tartozik, két másik templommal együtt 1990-ben került fel az UNESCO világörökségi listájára.
A 11. század második felében épült egy kora bizánci templom helyére. Többször is lakatlan volt, bizánci korszaka nem kellően dokumentált, csak az a biztos, hogy a 12. század közepén már létezett. 1207 után cisztercita szerzetesek költöztek a kolostorba, a török uralom alatt néhány ortodox szerzetes lakott benne, majd a 17. században elnéptelenedett. A 19. században időnként katonai vagy civil célokra használták. Többször is földrengések károsították, a 19. század végén végzett radikális restaurálás megmentette az összeomlástól, de nem szakszerű átalakításokat is végeztek rajta. A 20. században újabb földrengések sújtották, legutóbb 1999-ben.
A kolostor mozaikképei a 11. század végén készültek, az alakok ábrázolása az átlagosnál természethűbb, az arcok a megszokottnál egyénítettebbek, vonásaik realisztikusabbak. A kupolában látható Krisztus-mozaik az egyik legfélelmetesebb ábrázolás, ami valaha készült. A többi mozaik későbbi és könnyedebb hangvételű. A mozaikok összesen 19 jelenetet és 107 szentet ábrázoltak.
2024 augusztusában jártunk Athénban, akkor néztük meg a Daphni-kolostort. A Hagia Marina metrómegállótól néhány perc séta után már ott is álltunk előtte, de az egész terület drótkerítéssel volt körülvéve. Tudtuk, hogy néhány évig felújították (az 1999-es földrengés megrongálta), de az internet azt jelezte, hogy nyitva van, így elég csalódottak voltunk, hogy belülről nem tudjuk megnézni. Legalább kívülről körbe akartuk fényképezni, így elindultunk az úton végig a kerítés mellett és próbáltunk benézni. Már éppen visszafelé jöttünk, amikor észrevettük, hogy emberek mozognak bent, ezért visszamentünk a bejárathoz. Zárva volt, de találtunk egy csengőt, megnyomtuk, és a kapu kinyílt. Bent egy pasi elmagyarázta, hogy tulajdonképpen zárva vannak egy rendezvény miatt, de menjünk gyorsan, nézzük meg. (Úgy láttuk, ezt még többeknek is megengedte utánunk, ennyi erővel ki is nyithatták volna a kaput.) Mindegy, nagyon örültünk, hogy bemehetünk, és megnézhetjük ezt a gyönyörű bizánci templomot. Az egyik melléképületben egy kis múzeumot is berendeztek, (tényleg nagyon pici volt, 2 apró terem), egy másikban pedig egy japán tematikájú időszaki kiállítást néztünk meg, megdöbbentő fotók ábrázolták a 2011-es cunami pusztítását.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése